Često postavljana pitanja

  • 1. Da li mi je potreban privremeni boravak, odnosno jedinstvena dozvola u Republici Srbiji?

    Ukoliko nameravate da boravite na teritoriji Republike Srbiji duže od 90 dana od dana ulaska, odnosno duže od perioda koji je propisan bilateralnim ugovorom Republike Srbije i vaše zemlje, odnosno duže od perioda na koji je izdata viza za duži boravak podnosite zahtev za odobrenje privremenog boravka. Više informacija o tome da li vam je potrebna viza za ulazak u Republiku Srbiju možete pronaću na Entry&Stay Regulation linku.

  • 2. Kako da podnesem zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno izdavanje jedinstvene dozvole?

    Za podnošenje zahteva elektronskim putem, neophodno je da prvo imate registrovan nalog na Portalu za strance - welcometoserbia.gov.rs. . Nakon uspešne registracije naloga, potrebno je da izaberete odgovarajuću uslugu na Portalu i pokrenete postupak podnošenja zahteva za odobrenje privremenog boravka, popunjavanjem onlajn forme zahteva.

    U zavisnosti od izbora odgovarajućeg osnova, odnosno bližeg razloga po kome podnosite zahtev, automatski se određuje da li je podnet zahtev za odobrenje privremenog boravka ili odobrenje dozvole za privremeni boravak i rad (jedinstvene dozvole).

  • 3. Za koji osnov i razloge boravka se izdaje dozvola za privremeni boravak i rad (jedinstvena dozvola)?

    Jedinstvena dozvola može biti izdata ukoliko zahtev za odobrenje privremenog boravka stranac podnese isključivo elektronskim putem po osnovu zapošljavanja iz sledećih razloga boravka:

    • Zapošljavanje po osnovu Ugovora o radu ili drugog ugovora kojim se ostvaruju prava u skladu sa Zakonom o radu
    • Upućeno lice
    • Kretanje u okviru privrednog društva
    • Nezavisni profesionalac
    • Osposobljavanje i usavršavanje
    • Samozapošljavanje

    Izdavanjem dozvole za privremeni boravak i rad (jedinstvena dozvola) omogućeno je da stranac koji je radno angažovan u Republici Srbiji, može u jedinstvenom postupku istovremeno da pribavi dozvolu za privremeni boravak i rad.

  • 4. Kako da ostvarim pravo na privremeni boravak, odnosno jedinstvenu dozvolu ukoliko mi je za ulazak u Republiku Srbiju potrebna viza?

    Ukoliko Vam je za ulazak u Republiku Srbiju potrebna viza, a nameravate da u Republici Srbiji boravite duže od perioda na koji vam je viza D izdata, neophodno je da podnesete zahtev za privremeni boravak za vreme važenja vize, po istom osnovu po kome je viza izdata.

    Takođe, ukoliko je dolazak u Republiku Srbiju po osnovu zapošljavanja, prethodno izdata viza D po osnovu zaposlenja je istovremeno dozvola za ulazak, boravak i rad u periodu do maksimalno 180 dana u Republici Srbiji.

  • 5. Koji strani državljani ne treba da podnose zahtev za odobrenje privremenog boravka?

    Stranci koji su podneli zahtev za dobijanje azila ili kojima je u Republici Srbiji odobren azil ili privremena zaštita. Zatim, stranci koji po međunarodnom pravu uživaju privilegije i imunitete u delu koji je tim privilegijama i imunitetima isključen (diplomate, konzularni radnici i lica povezana sa ovom kategorijom lica).

    Državljani Republike Srbije koji imaju dvojno državljanstvo.

  • 6. Ukoliko mi se odobri privremeni boravak u Republici Srbiji, da li mogu promeniti osnov boravka?

    Stranac kome je privremeni boravak odobren po nekom od zakonom propisanih osnova, dužan je da u Republici Srbiji boravi u skladu sa osnovom zbog kojeg mu je boravak i odobren. Ukoliko se okolnosti pod kojima je strancu odobren privremeni boravak naknadno promene, stranac je dužan da o tome obavesti nadležni organ koji mu je odobrio privremeni boravak.

    Ukoliko je stranac ostvario pravo na privremeni boravak i rad (izdata mu je dozvola za privremeni boravak i rad - jedinstvena dozvola), u skladu sa zakonom, u propisanoj proceduri, putem ovog Portala, stranac, odnosno poslodavac može podneti zahtev za promenu poslodavca, osnova rada, odnosno za zapošljavanje kod dva ili više poslodavca.

  • 7. Na koji vremenski period mi se može odobriti privremeni boravak, odnosno privremeni boravak i rad u Republici Srbiji?

    Privremeni boravak, odnosno privremeni boravak i rad se može odobriti u trajanju do tri godine i može se produžiti na isti period važenja, u zavisnosti od osnova boravka i postojanja razloga zbog kojih se privremeni boravak odobrava.

    Rok važenja putne isprave, odnosno nacionalne lične karte (za strance koji u Republiku Srbiju mogu da uđu sa ličnom kartom) mora biti najmanje tri meseca duži od roka na koji se odobrava privremeni boravak.

  • 8. Koji dokument Republika Srbija izdaje kada odbori privremeni boravak strancu?

    Dozvola za privremeni boravak, odnosno dozvola za privremeni boravak i rad (jedinstvena dozvola) izdaje s u vidu biometrijskog dokumenta, u obliku kartice.

    Dozvola za privremeni boravak, odnosno jedinstvena dozvola, pored nacionalne putne isprave ili lične karte stranca predstavlja i jedan od dokumenata kojim stranac dokazuje svoj identitet i status u Republici Srbiji. Posedovanjem jednog od ova dva dokumenta stranac ima mogućnost na korišćenje elektronskog potpisa prilikom ostvarivanja svojih prava i obaveza, na način kako je to omogućeno domaćim državljanima.

  • 9. Ko može iz inostranstva elektronskim putem podneti zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno zahtev za odobrenje privremenog boravka i rada (jedinstvene dozvole)?

    Stranac koji poseduje putnu ispravu države sa kojom Republika Srbija ima bezvizni režim i kome za podnošenje zahteva za odobrenje privremenog boravka nije potrebna viza za duži boravak (viza D). Takođe, stranac koji poseduje ličnu kartu države sa kojom, u skladu sa propisima Republike Srbije, može da uđe u Republiku Srbiju, može podneti zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada iz inostranstva.

    Stranac koji poseduje putnu ispravu države sa kojom je Republika Srbija u viznom režimu, pod uslovom da je u Republiku Srbiju ušao sa vizom za duži boravak (vizom D), zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada elektronskim putem, podnosi za vreme važenja vize za duže boravak.

  • 10. Da li mogu da podnesem zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada ukoliko sam prethodno imao odobren privremeni boravak, a za ulazak u Republiku Srbiju mi je potrebna viza?

    Ukoliko posedujete državljanstvo države sa kojom je Republika Srbija u viznom režimu, a prethodno odobreni privremeni boravak Vam je istekao pre povratka u Republiku Srbiju, neophodno je da pribavite novu vizu da duži boravak, vizu D sa kojom ćete ući u Republiku Srbiju. Nakon ulaska u Republiku Srbiju sa vizom D (vizom za duži boravak) možete podneti zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada.

  • 11. Da li ulazak u Republiku Srbiju zavisi od ishoda zahteva za odobrenje privremenog boravka koji sam podneo elektronskim putem?

    Podnet zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada kao i obaveštenje nadležnog organa da je zahtev rešen, nije osnov niti garancija da će strancu biti odobren ulazak u Republiku Srbiju.

  • 12. Ukoliko imam višestruko državljanstvo, mogu li u Republiku Srbiju ući sa putnom ispravom države koju sam izaberem?

    Stranac koji ima višestruko državljanstvo smatra se državljaninom države koja mu je izdala putnu ispravu sa kojom je ušao u Republiku Srbiju, odnosno sa kojom je iz inostranstva podneo zahtev za odobrenje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada.

  • 13. Ko podnosi zahtev za odobrenje privremenog boravka za maloletnike i lica koja nemaju poslovnu i procesnu sposobnost?

    Za decu, maloletne strance i lica koja nemaju poslovnu i procesnu sposobnost, zahtev za odobrenje/produženje privremenog boravaka mogu podneti kod nadležnog organa zakonski ili ovlašćeni zastupnici deteta/maloletnika (roditelji, usvojioci, staratelji, hranitelji i druga lica koja ovlašćenja za zastupanje imaju po osnovu zakona) s tim, da za ove strance nije moguće podnošenje zahteva elektronskim putem na Portalu.

  • 14. Da li mogu elektronskim putem podneti zahtev za odobrenje, produženje privremenog boravka, odnosno zahtev za odobrenje privremenog boravka i rada iz Republike Srbije?

    Stranac koji poseduje putnu ispravu države sa kojom Republika Srbija ima bezvizni režim elektronski zahtev za odobrenje, produženje privremenog boravka, odnsono zahtev za odobrenje privremenog boravka i rada podnosi za vreme zakonitog boravka, bilo iz inostranstva bilo iz Republike Srbije. Takođe, stranac koji poseduje ličnu kartu države sa kojom, u skladu sa propisima Republike Srbije, može da uđe u Republiku Srbiju, može podneti zahtev za odobrenje privremenog boravka, produženje odnosno privremenog boravka i rada iz inostranstva.

    Stranac koji poseduje putnu ispravu države sa kojom je Republika Srbija u viznom režimu, elektronski zahtev za odobrenje, produženje, odnsono odobrenje privremenog boravka i rada iz Republike Srbije može podneti, za vreme važenja prethodno izdate vize za duži boravak (vizu D), sa kojom je ušao u Republiku Srbiju.

    Stranac koji ima odobren privremeni boravak elektronski zahtev za produženje privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada u Republici Srbiji se može podneti najranije 90 dana i najkasnije do isteka prethodno odobrenog privremenog boravka, odnosno privremenog boravka i rada.